#slodyczowosklep
Kiedy kwitną kwiaty wiśni Sakura w Japonii?
Kiedy kwitną kwiaty wiśni Sakura w Japonii?

Przełom marca i kwietnia jest szczególnym czasem w kulturze Japonii. To właśnie o tej porze roku na drzewach zaczynają pojawiać się kwiaty wiśni, których płatki rozprzestrzeniają się po całej okolicy, tworząc unikatowy, zapierający dech w piersiach krajobraz. Inną nazwą drzewa rodzącego kwiaty wiśni jest sakura i to właśnie to określenie można usłyszeć najczęściej, podróżując po słonecznej Japonii. 

 

Kiedy zobaczyć kwitnącą sakurę?

Aby móc ujrzeć kwitnące kwiaty wiśni, najlepiej wybrać się do Japonii wiosną, bo właśnie wtedy celebruje się Hanami, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza oglądanie kwiatów. Jest to szczególne święto w japońskiej kulturze, którego tradycję praktykuje się od kilkuset lat, a jego historia sięga czasów Samurajów. Polega ono na podziwianiu piękna kwitnących wiśni, których kwiaty tworzą niepowtarzalny, bladoróżowy krajobraz.

Takim widokiem zachwycają się nie tylko tubylcy, ale również turyści, którzy z tej okazji przyjeżdżają z różnych zakątków świata, aby podziwiać piękno japońskiej natury. Tłumy ludzi rozkoszują się kwiecistą przestrzenią, organizując pikniki na świeżym powietrzu w towarzystwie najbliższych osób oraz spacerując tętniącymi życiem ścieżkami. W takim otoczeniu nie jest trudno naładować się pozytywną energią oraz spokojem. 

 

Ale właściwie dlaczego kwiaty wiśni są tak ważne dla Japończyków?

Oczywistym faktem jest to, iż widok kwitnących kwiatów o niebywałych barwach i kojącym zapachu działa na ludzkie zmysły, dlatego przebywanie wśród nich w okresie rozkwitu jest czystą przyjemnością. Jest to także znakomita okazja do świętowania, którą mało kto chciałby przegapić. Jednak rozrywka to nie wszystko, co skłania miejscową ludność do celebrowania Hanami.

Sakura, czyli kwiat wiśni, jest symbolem natury, piękna, ale również ulotności życia. To właśnie ten czas w roku skłania Japończyków do refleksji na temat przemijania, jest to okres przemyśleń oraz harmonii. Kwitnące kwiaty mają również znaczenie historyczne.

Podczas II Wojny Światowej japońskie samoloty oznakowane były symbolem wiśni, co motywowało żołnierzy do walki i poświęcenia za własny naród. Po porażce jednostek spadające płatki wiśni honorowały walczących, którzy ginęli w czasie ataków samobójczych. Pomimo tego, że Sakura przypomina Japończykom o ciężkich chwilach, okres jej rozkwitu przynosi wiele radości. Być może jest tak dlatego, gdyż jest to pierwsza oznaka nadchodzącej wiosny, a ten fakt cieszy niemalże każdego.

 

Z czym kojarzy się nazwa "sakura"?

Teraz czas na ciekawostki! Pewnie część z Was kojarzy nazwę sakura z imieniem pewnej bohaterki japońskiego anime Naruto. To właśnie po kwitnących kwiatach drzewa wiśniowego Sakura odziedziczyła swoje imię. Nietrudno zauważyć, że jej postać uosabia w sobie piękno i delikatność.

Nawet odcień jej włosów przypomina kolor kwiatów wiśni podczas rozkwitu. Jej nazwisko to Haruno, co w połączeniu z Sakura oznacza ,,wiosenne pole kwitnących wiśni’’. Jeśli jesteście fanami japońskich kreskówek, dajcie znać, czy o tym wiedzieliście! 

 

Słodycze o smaku sakura, popularne połączenie słodyczy z Japonii w okresie wiosny

Jak już wiecie, japońskie drzewa wiśniowe uważane są za cudowny okaz piękna oraz źródło spokoju i harmonii. Jednak kwiat wiśni nie pełni jedynie funkcji estetycznej. Ma on również ogromny udział w japońskiej tradycji kulinarnej.

Częstym składnikiem japońskich słodyczy jest właśnie sakura, która nadaje delikatnego smaku i przywołuje wiosenne wspomnienia, a oprócz tego ma właściwości zdrowotne. Jest to równie popularny smak japońskich słodkości jak na przykład czerwona fasola. Cieszące się popularnością wśród azjatyckich przekąsek są ryżowe kluseczki mochi o smaku kwiatu wiśni.

Łączą one dwa kultowe w Japonii przysmaki, czyli mochi i wiśnię. Na słodyczowym rynku często pojawiają się także sezonowe słodkości o smaku kwiatów sakura. Limitowane edycje są zazwyczaj dostępne przez pewien czas, najczęściej wiosną, czyli wtedy, gdy drzewo wiśni zaczyna rozkwitać.

Wpływ na limitowaną produkcję pewnych słodyczy ma zainteresowanie, jakim cieszy się japońskie święto kwitnących wiśni. Z resztą, tak samo jak czekoladki wielkanocne, słodycze o smaku sakury najlepiej smakują wiosną! Limitowane edycje są świetną propozycją dla tych, którzy chcieliby poczuć magię japońskiego święta Hanami, celebrując je w domu. 

 

Jeśli jesteście ciekawi smaku kwiatów wiśni, zajrzyjcie na naszą stronę Słodyczowo. Znajdziecie tam ciekawe propozycje słodyczy o smaku sakura, dostępnych nie tylko w okresie Hanamido góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium