#slodyczowosklep
Czym są japońskie zestawy DIY?
Czym są japońskie zestawy DIY?

Japońskie zestawy DIY (Do It Yourself) to zazwyczaj małe pudełka zawierające wszystkie niezbędne składniki i narzędzia do tworzenia miniaturowych słodyczy i potraw. Mogą one imitować popularne japońskie przysmaki, takie jak sushi, ramen czy ciastka, ale w wersji słodkiej.

Charakterystyczną cechą tych zestawów jest ich interaktywność - użytkownicy mogą mieszać składniki, formować kształty i personalizować wygląd swoich mini potraw, co sprawia, że proces ten jest zarówno edukacyjny, jak i rozrywkowy. Są one szczególnie popularne wśród dzieci i młodzieży, ale zyskały również uznanie wśród osób dorosłych, zainteresowanych japońską kulturą i kreatywną kulinarią.

Typowy zestaw DIY zawiera kilka saszetek z proszkami, które po zmieszaniu z wodą tworzą różne jadalne składniki, z których powstaje finalne danie. Zestawy te są często wyposażone również w mini narzędzia takie jak miarki, sztućce, miniaturowe patyczki do sushi czy nawet formy nadające potrawie pożądany kształt. 

Zestawy DIY pojawiły się w Japonii w latach 80. XX wieku jako odpowiedź na rosnące zainteresowanie interaktywnymi formami zabawy. Pierwotnie były one prostymi zestawami kulinarnymi, które umożliwiały dzieciom i młodzieży tworzenie prostych potraw w domowym zaciszu. Z czasem zestawy ewoluowały, stając się bardziej złożone i kreatywne, co doprowadziło do zwiększenia ich popularności na skalę światową.

Pomimo dużego zainteresowania zestawami, w polskich marketach nadal nie są one ogólnodostępne, a aby kupić je stacjonarnie, należy szukać w specjalistycznych sklepach z azjatyckim jedzeniem. Ale spokojnie, w końcu od czego macie nasz sklep Słodyczowo!

 

Dlaczego japońskie zestawy DIY zyskały tak dużą popularność?

Zestawy DIY wyróżniają się na tle innych produktów kulinarnych dzięki swojej unikalności i oryginalności. Pozwalają one na tworzenie miniaturowych, często bardzo szczegółowych wersji kultowych potraw, co jest niespotykane w przypadku tradycyjnych, europejskich słodyczy.

Zestawy uczą podstawowych umiejętności kulinarnych w zabawny i interaktywny sposób. Promują kreatywność, cierpliwość i precyzję, oferując jednocześnie wgląd w japońską kulturę kulinarną. To sprawia, że są one atrakcyjne nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.

Proces tworzenia mini potraw jest nie tylko edukacyjny, ale także przynosi mnóstwo frajdy. Wymaga mieszania, formowania, dekorowania, co czyni go małą przygodą kulinarną. Każdy zestaw DIY to nowe doświadczenie. Różnorodność zestawów, od słodkich sushi po miniaturki deserów, oferuje element niespodzianki i ciągłej nowości, co przyciąga uwagę i zainteresowanie. 

 

Japońskie zestawy DIY na Youtubie

Popularność zestawów DIY została dodatkowo wzmocniona przez media społecznościowe i platformy takie jak YouTube czy TikTok. Twórcy treści często dzielą się swoimi doświadczeniami związanych z tworzeniem i degustacją tych miniaturowych potraw, co zwiększa ich atrakcyjność i zasięg.

Przykładem takich twórców jest Pani Agnieszka Grzelak, znana z pasji do Japonii i eksperymentowania z różnorodnymi aspektami tej kultury, która wiele lat temu zapoczątkowała na Youtube serię "Japana Zjadam". Każdy odcinek serii koncentruje się na prezentacji konkretnego zestawu z Japonii. Widzowie mogą zobaczyć, jak influencerka Agnieszka otwiera, przygotowuje i degustuje produkty.

To interaktywne podejście pozwala oglądającym lepiej zrozumieć proces przygotowania i oczekiwania smakowe związane z danym produktem. Filmy z tej serii zdobywają milionowe wyświetlenia, co przekłada się na nieustannie rosnące zainteresowanie japońskimi zestawami DIY w Polsce. 

 

Producenci japońskich zestawów DIY

Obecnie najpopularniejszym producentem japońskich zestawów DIY jest marka Kracie. To właśnie z jej rąk powstało najwięcej kreatywnych i przemyślanych zestawów, takich jak kolorowe, gęste pianki o przeróżnych smakach, słodkie mini burgery czy nawet żelki w kształcie zwierzęcych odcisków stóp! 

Kolejną propozycją jest marka Coris, która specjalizuje się w słodkich przekąskach w miniaturowej wersji. Ich zestawy pozwalają na przygotowanie między innymi bananów w czekoladzie czy słodyczy w kształcie lodów, które bazują na saszetkach z proszkiem!

 

Wskazówki do przygotowania japońskich zestawów DIY

Przed rozpoczęciem przygody z zestawami DIY, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które ułatwią całą zabawę i pozwolą uniknąć wpadek podczas tworzenia miniaturowych słodyczy. 

  • Rozpocznij od otwarcia zestawu i uważnego przejrzenia jego zawartości. Znajdziesz w nim saszetki z proszkiem, narzędzia takie jak miarki, mieszadła, formy, a czasem również plastikowe naczynia. 
  • Ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z instrukcją, ponieważ każdy krok wymaga uwagi i skupienia. Nie martw się, jeśli nie znasz języka japońskiego! Na instrukcji znajdziesz obrazki, które dokładnie ilustrują każdy krok. 
  • Każdy proszek z zestawu jest przeznaczony do przygotowania konkretnego elementu potrawy. Będziesz musiał wymieszać proszek z odpowiednią ilością wody, co jest dokładnie określone w instrukcji. Sam proces mieszania wymaga precyzji i cierpliwości, aby składniki uzyskały odpowiednią konsystencję.
  • Niektóre zestawy wymagają użycia mikrofalówki do "gotowania" lub "pieczenia" elementów. To krok, który dodaje realistycznego wyglądu i tekstury potrawom. Upewnij się, że ustawiasz odpowiednią moc grzania i pilnuj czasu. 
  • A teraz najważniejsze: Nie bój się eksperymentować! Zestaw DIY z założenia powinien sprawiać Ci radość, więc możesz go modyfikować, bawić się nim i uwalniać swoją kreatywną duszę! 


Których japońskich zestawów z proszku spróbować?

Każdy zestaw DIY jest na swój sposób wyjątkowy i każdy przynosi mnóstwo zabawy tym, którzy lubią eksperymentować w kuchni. Jednak my przygotowaliśmy listę zestawów, które według nas zasługują na szczególne wyróżnienie. Oczywiście każdy z nich znajdziecie w naszym sklepie internetowym Słodyczowo, a są to:

Kracie DIY Popin Cookin Takoyaki - zestaw do stworzenia kultowej przekąski Takoyaki. Oryginalnie, jest to smażone ciasto z nadzieniem z ośmiornicy, jednak w tym przypadku mamy wersję na słodko!

DIY Glitter Jewel Jelly, czyli jadalna biżuteria w formie żelek, którą samodzielnie przygotujesz od podstaw. 

Kracie Popin Cookin Tanoshii Omatsuri Yasan - zestaw DIY, dzięki któremu przygotujesz festiwalowe przekąski w miniaturowej wersji. 

Kracie DIY Tsubu Grape Soda Jelly, czyli zestaw z zabawną strzykawką do tworzenia małych, żelkowych kuleczek o smaku winogrona. 

Kracie Neru-Ne X Chupa Chups Lemon Cola - zestaw, który powstał w kolaboracji ze światową marką słodyczy Chupa Chups. Umożliwia on stworzenie gęstej pianki o cytrynowym smaku, w której zanurza się dołączonego do zestawu lizaka o smaku coli.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium